1Sözlük

elektrik süpürgesi  

Bookmark and Share
 1. ev temizliği ile uğraşanların en büyük yardımcısı, erkeklerin bile becerebileceği kadar kolay kullanımı olan ev aleti.
  ama yine de kullanımında bilinmesi gereken bazı püf noktaları bulunmakta.
  elektrik süpürgelerinin filtreleri ne kadar iyi olursa süpürge o kadar güzel iş görür.
  motorun arka kısmındaki çıkışta yer alan bez parçasına "mikro filtre" deniliyor. eğer süpürgenizde sadece mikro filtre varsa içeriye 100 bin toz taneciği girdiğini varsayarsak, bunların yarısı dışarı çıkar. "süpürüyorum, süpürüyorum ama her taraf hala toz" denmesinin sebebi budur.
  fakat hepa filtre (yüksek verimde toz yakalayıcı) filtre kullanıldığında işler değişir. mesela "hepa 10" kullanırsak süpürdüğümüz her toz zerreciğinin yalnızca 15 bini geri çıkar, bu sayı hepa 12'de 500'e, hepa 13'te 50'ye, hepa 14'te ise 5'e kadar düşer. Özellikle evde toz alerjisi olan biri varsa hepa 14 kullanılması tavsiye edilir.
  evde kedi köpek besleyenler elektrikli süpürgelerine daha da dikkat etmeliler. turba döner başlıklı fırça kullanmaları önerilir. bu fırça evcil hayvan tüylerini kolayca çekerek, evinizi hayvan tüylerinden arındırır.
  yerler halı kaplı ise veya evde çok halı varsa toz torbası büyük süpürge kullanılmalı. halılar çok fazla toz tutar bu da alerjiye sebep olur. turbo fırçalı ve emiş gücü yüksek süpürgeler kullanılmalı.
  evde bebek varsa kesinlikle en az hepa 13 filtreli süpürge olmalı. yeni doğmuş bebekler için evdeki toz çok zararlı. bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için tozdan çok çabuk etkilenirler.
  yerler seramikse fırçalı başlık kullanılmalıdır.
  el tipi elektrikli süpürge kullanılıyorsa kesinlikle inşaat tozları çekilmemeli. alçı ve çimento gibi maddelerin tozu makinenin ömrünü kısaltır.
  ( rick blaine 14/2/2011 16:08)
 2. annenin elinde nasıl bir canavara dönüşür özellikle haftasonu ve sabahın köründe..öğrenci evinde suyla çalışan torbasızlardan almıştık,çok zahmetliydi temizlemesi filan,kimse süpürgeyi temizlemeyi göze alamadığından ev kirlenmesin diye extra özen gösterirdi...heee bi de küçükken korkardı bizim sıpa bunun sesinden,şimdi üzerine biniyo..

  tanım: evi süpürmeye yarayan alet..
  ( bebeto2634 14/2/2011 16:17)
 3. icadı çok eskilere dayanmasına rağmen sessiz çalışanı yeni yeni yapılmaya başlanan makinedir. ses yalıtımı, titreşim sönümlemesi bu kadar mı zor dedirtir.
  ( swarenot 14/2/2011 19:58)
 4. sesi adamı deli etsede eski süpürgelerin sesine doyum olmaz. mesela  ( sound 14/2/2011 23:35)
 5. toz torbasız olan modelleri şaşkınlığa uğratan alettir. her defasında haznede biriken kıl-toz-tüy canavarıyla evi paylaştığınızı farkeder, huylanırsınız.
  ( cmyk 6/2/2012 01:02)

 6. eski sözlük - 2010
  Eski Sözlük, Bu sözlükte yazılanlar doğru olabilir de doğru olmayabilir de. Yazıların tümünden yazarları sorumlu olduğu gibi sitenin herhangi bir mesuliyeti söz konusu dahi olamaz. Yazılar kaynak gösterilmeden alıntılanamaz. Yazarların kişisel bilgileri hukuki bir zorunluluk olmadıkça saklı tutulur.