1Sözlük

beyaz kelebekler  

Bookmark and Share


 1. felaketlerin, özellikle trafik canavarının peşlerini bırakmadığı grup.

  beyaz kelebekler, 1963' te istanbul kabataş erkek lisesi' nde okuyan müziğe gönül vermiş beş genç "rıfat eke , altan eke , ender akacan , behzat kutlubağ ve bülent ortaç" tarafından kuruldu. aralarına o zamanlar henüz yedi yaşında olan gitarist ercüment ateş ve solist olarak da ayşe sütçü'yü alarak, dönemin gazetelerinin promosyon çekilişlerinde konser vermeye başladılar. daha sonra turgut akyüz' ün gruba katılmasıyla profesyonel hayata adım attılar. 1967 yılında ayşe sütçü nün evlenmesi ile yeni solist olarak gruba azize katıldı. 1968'de iran Şahı'nın davetlisi olarak sarayda 14 gün kalıp altı konser verdiler.
  1969 sonlarında bu kez azize, arabesk müziğinin duayeni orhan gencebay ile evlenip ayrılınca solist olarak Ülkü Üst'ü ekibe dahil ettiler. 1970 yılında adapazarı'na bir konser için giderken geçirdikleri korkunç trafik kazasında rıfat eke, atlan eke ve behzat kutlubağ' ı kaybettiler. kazadan kurtulan diğer elemanlar yoğun istekler sonucu beyaz kelebekler'i devam ettirmeye karar verdi ve aralarına dört yeni arkadaş daha dahil ederek neredeyse tüm avrupa ülkelerinde konser verdi.
  beyaz kelebekler, ercüment ateş 'in 1975 yılında bestelediği "sen gidince" isimli şarkıyla hollanda plak listelerinde bir numaraya kadar çıktı. sevil özyurt o dönemdeki solistleriydi . ancak grup solistlerini tekrar değiştirdi bu kez semra ileten'i gruba aldı. 1970'li yıllarda en popüler ve altın çağını yaşayan topluluklarından biri olan beyaz kelebekler, 1980 yılında aldıkları ortak karar ile izmir fuarı dönüşünde grup çalışmalarına son verdi. sonrasında turgut akyüz'ün de bir trafik kazasında yaşamını yitirmesi ile diğer grup üyelerinden bülent ve ender de müziği tamamen bıraktılar.
  *
  ( silver 12/12/2010 08:58)
 2. aşkın sembolüdür, en az aşk kadar narin olduklarından olsa gerek. kelebekler dokunulduğunda zarar görür, onları uzaktan sevebilmeliyiz, incitmeden.
  ( admiral 8/4/2011 11:21)
 3. ışığa tutsaktırlar.
  ( oyle 8/4/2011 11:22)

 4. eski sözlük - 2010
  Eski Sözlük, Bu sözlükte yazılanlar doğru olabilir de doğru olmayabilir de. Yazıların tümünden yazarları sorumlu olduğu gibi sitenin herhangi bir mesuliyeti söz konusu dahi olamaz. Yazılar kaynak gösterilmeden alıntılanamaz. Yazarların kişisel bilgileri hukuki bir zorunluluk olmadıkça saklı tutulur.